Styrelsemöte 2026-09-15 nr 4
Närvarande: Jonna Karlsson, Karin Dacke Thall, Torgny Bergström, Boel Areskoug Bengtsson, Mats Holm, Elisabeth och Anders Sandblom.
Ordföranden hälsade oss välkomna och öppnade mötet.
Protokolljustering: Föregående protokoll justerades och lades till handlingarna.
Information från de olika grupperna
Aktivitetsgruppen:
Vi har haft ett givande möte med många idéer som kom upp.
Planen är att spökvandringen återkommer den 28/10. Vi tar tacksamt emot hjälp om någon av er vill ställa upp som spöke/ levande väsen.
Vi kommer att bjuda in till spinning fiske på piren 3:e oktober och
pyssel på biblioteket i november.
Brygg gruppen:
Lilla badstegen är provisoriskt lagad pg a galvaniska strömningar som ätit upp godset i vagns styckena där de rostfria stagen från pålarna ligger an. Förhoppningsvis håller lagningen ett par år. Sedan nyanskaffning.
Föreningshamnen vill framöver ha betalt för uppställning av kärra och flotte. 2040 kr per år.
Har vi någon som har någon bra idé så tas den tacksamt emot. Jag kontaktar Skåne Marin om de eventuellt kan hjälpa oss.
Däcksbelysning har satts upp på bryggan. Får den vara ifred så kompletterar vi gärna med några till.
Ska försöka engagera några fler i nuvarande brygggäng att ta lite större ansvar i den ”daglig” driften av bryggan. Så att vi inte är beroende av någon enstaka person. Tänker att det inom några år kommer behövas läggas ner mer jobb för att hålla bryggan i skick pga tidens tand.
Planerar att göra en kraftansträngning att få bort tången som har ansamlats. Tänker att vi kanske gör en gemensam kraftsamling i byn och bjuder in de som känner att de kan hjälpa till. Jag tar kontakt med kommunen och ser vad de kan ställa upp med.
Tror att detta projekt genomförs tidig vår 2027.
Byastugan:
Inget nytt
Grannsamverkan:
Under perioden juni – augusti inträffade endast ETT inbrott i kommunen, i närheten av kommungränsen mot Åstorp. Förra året hade vi 10 fullbordade inbrott och fyra försök till inbrott i kommunen.
Denna glädjande minskning avspeglar en nationell trend. Det är uppenbart att brottsligheten tenderar att skifta från inbrott till bedrägerier, framförallt mot äldre personer.
Historiegruppen:
Vi startade höstens träffar den 26 augusti och kommer som vanligt att träffas var fjortondedag.
Gamla Hamnen gruppen:
Se bilaga 1
Redaktionsgruppen:
Det är öppet för innehållet i nästa nummer av Hamnposten, vi välkomnar idéer och förslag.
Ekonomisk rapport:
347077: – 521 medlemmar
Dialog:
- Gamla Hamnens Dag utvärdering – 2026-06-14
Vi hade fantastisk tur med vädret, växlande molnighet, svag vind och lagom temperatur.
250 – 300 besökte oss. En vecka tidigare än andra år, bra/dåligt?
ÄSSS ställde upp med flaggspel, trevligt. Träbåtarna avgick från jolleslipen. Jolleseglarna var aktiva med många prova på.
Scouterna som alltid ställer upp till hundra % är nöjda med arrangemanget men har serverat färre sill burgare ca 250, allt enligt Lars Assarsson.
Uppskattat med samhällsinfo från Ängelholms kommun förmedlat av Andreas Olsson.
Stor åtgång vid kaffeserveringen.
Bra uppslutning av byalaget och anhöriga vid start och mål, vilket är nödvändigt.
Inför nästa gång:
Utöka kaffebryggandet. Önskvärt att träbåtarna lägger till vid lastbryggan.
- Gamla hamnen-gruppens mail till kommunstyrelsen/svaret – se bilaga 1
- Kurs i digitalisering av föreningar. Andreas Olsson delar med sig av sin kunskap – en Power Point gällande hur man digitaliserar en förening kommer att visas.
Torgny bestämmer ett datum en vardagskväll så kan representanter från de olika grupperna komma och få info direkt från Andreas. - Errarps vägsamfällighet – samfälligheten skulle vilja hyra Byastugan för ett årsmöte för ca 25 pers. och även få info om Skeldervikens Byalag. Ev. kanske Byalaget kan bjuda in till en träff till våren.
- Kommande ansvarsuppdrag, styrelsen – Vi behöver få in fler personer i styrelsen och på olika uppdrag. Idé finns om att ha en medlemsträff i början av år 2027. Till nästa möte i november ska alla grupper ha funderat på upplägget på en sådan träff.
- Ny gruppmedlem för grannsamverkan from nästa år – Mats Holm lämnar
över stafettpinnen. - Jul i Skälderviken – olika tankar om detta firande, kanske kalla det för ”Dans kring granen i Skälderviken” i stället.
- Aktivitetsblad – Spinning fiske vid piren den 3/10, Spökvandring den 28/10, Boktips café den 11/11 på biblioteket på Errarps skola, Julpyssel på biblioteket den 14/11, ”Skälderviken lyser” den 20/11, Dans kring granen den 28/11.
- Hjälp med höstens aktiviteter – vuxenspöken behövs och någon som hänger ut reflexerna. Reflexerna tas ner dagen efter.
- Byalaget bjuder ut till promenader – aktivitetsgruppen provade detta koncept under våren men är pausat för tillfället.
- Till nästa styrelsemöte den 3 nov har alla grupper med sig förslag på upplägget till medlemsträffen.
- Ett aktivitetsblad kommer att tryckas upp och delas ut inför höstens aktiviteter. På baksidan trycker vi ”Gillar du det vi gör”
Datum för nästa styrelsemöte 2026 är tisdag den 3 november (mötestid 18.30-20.30)
Vid protokollet Justeras
Karin Dacke Thall Jonna Karlsson
Bilaga 1
Till Jacob Pinotti, enhetschef stadsmiljö Bengt- Ove Olsson, ordförande för samhällsbyggnadsnämnden
För kännedom till Robin Holmberg, kommunalråd Christina Hanstål, ordförande för nämnden för kultur, idrott och fritid
Nu har det gått fyra år sedan vi lämnade in vårt Ängelholmsförslag om Gamla Hamnen i Skälderviken. Det handlade i huvudsak om tillgänglighet, växtlighet och om trafik i en för oss alla mycket värdefull miljö. I det svar vi fick blev förslaget väl mottaget, dock såg sig kommunen hindrad att arbeta vidare, eftersom kommunen inte ägde hela markområdet. Efter ett mycket bra möte förra hösten med berörda politiker, fick vi uppfattningen att kommunens ambition är att förhandla sig till hela området. Vi inväntar vidare besked hur förhandlingarna går.
Efter att förslaget lämnades in har vi försökt att arbeta med frågor som inte är beroende av markägarfrågan. Trafik är en sådan fråga. Vi har haft ett möte med en trafikingenjör och tyckt oss tillsammans komma fram till en bra lösning, men det går trögt med genomförandet.
Utöver trafik finns det andra delar i förslaget, som vi kan ta itu med. Ett exempel är ankaret, som ligger utanför Byastugan, och som vi tror hittats vid en muddring. I anslutning till ankaret står en sten som talar om när pirarna byggdes. Ankaret behöver snyggas till och resas upp, så att det blir lättskött under. Detta tänker Byalaget själv göra och ber om kommunens godkännande.
När markfrågan är löst och det är dags att ta upp vårt ”gamla” Ängelholmsförslag ser vi fram emot, att kommunen sätter riktlinjer för verksamheter i Gamla hamnen och att vi i Byalaget tillsammans med kommunen och andra intresserade får fördjupa oss i alla de frågor som förslaget tar upp. Efter det att förslaget lämnades in har kommunen på initiativ av enskilda byggt spångar i området. Dessa tar inte hänsyn till den framtida gestaltningen enligt vårt Ängelholmsförslag och kan påverka genomförandet. Önskvärt är också, att vi får en kontakttjänsteman som ser till helheten i de frågor som dyker upp.
Det finns fler frågor, som vi gärna skulle vilja diskutera och ber om ett möte under dagtid med Bengt-Ove och Jacob i Byastugan i början av hösten.
Gamla hamnen gruppen i Skäldervikens byalag Boel Bengtsson
Hej!
Jag vill ge er en kort statusuppdatering i frågan om platsen i Gamla hamnen.
Marken ägs av hamnen, och frågan om hur den ska hanteras framåt har inte drivits vidare under en period. Under våren har vi återupptagit dialogen med hamnen. Frågan är inte klar, och jag kan i dagsläget inte säga vad den landar i eller när.
Om förutsättningarna faller på plats öppnar det för att vi kan titta närmare på platsen ur ett allmänt perspektiv. Skulle det bli aktuellt är en träff med er är självklar – där vi kan titta på era tankar om platsen och se på vad som är möjligt.
Jag ber därför att få återkomma när vi vet mer. Oavsett var frågan står hör jag av mig till er senast i samband med årsskiftet, så att ni inte behöver undra.
Tack för ert engagemang för platsen.
Jacob Pinotti
Enhetschef
Samhälle
Tel 0431-468994
Ängelholms kommun, 262 80 Ängelholm

